Охайність розуму - Страница 18


К оглавлению

18

— Нічого не вийде, — сказала Юля. — Це вже за межею.

Як почервонів професор! Юля ніколи не бачила, щоб люди похилого віку могли так по-дитячому червоніти. Щоки запалали, вуха зашарілися. У два стрибки він наздогнав Юлю, схопив її за руки:

— Ви не повинні сердитися, Юлю. Це зовсім не так. Ну мало що на думку спаде! Це неправильні думки, я їх відкинув, ви ж чули, що відкинув. Ви не маєте права сердитися, небезпечна ви людино, ви зобов’язані мене вибачити. Ну хочете, я на коліна стану прямо в пил як є, в халаті…

Зворотній шлях. Та ж дорога навскоси через картопляне поле. Тільки тепер на ній не струмок голів, а втомлені одинаки. Втомлені, пригнічені, згорблені. Сумно після побачення з ненормальними родичами.

— Що він подумав? За що просив вибачення? — допитувався Кеша.

Лише відійшовши на кілометр, Юля розповіла йому про мимовільні думки професора. Кеша був обурений, хотів тут же бігти назад, з’ясовувати, вимагати… А що вимагати? Юля насилу втримала Кешу. Вибачення отримано… А що ж іще? На дуель викликати, чи що? На скальпелях і стетоскопах?

— І якщо він хоче залицятися, чому ви маєте перешкоджати? Які у вас права? — сказала вона з викликом.

Кеша не міг сперечатися.

Потім вони довго чекали на платформі. Юля сказала:

— І все ж я правильно сказала вам, що думки читати ні до чого. Сімі вашій я не допомогла й лікарям теж не допомогла, по суті. Без мене слідчий викрив цього Дроздова, без мене медики ставили діагноз. Що я зробила самостійно? Леоніда Даниловича примусила почервоніти? Навіщо? Він поважний фахівець, досвідчений, чуйний, з живим розумом, чутливий до новизни. Капость йому прийшла в голову. Так ненавмисно ж! Хіба можна втримати думки? Пам’ятаєте випадок з історії Ходжі Насреддіна: «Ви станете безсмертним, якщо не будете думати про білу мавпу». Спробуйте втриматися. Сама влізе в голову.

Сурмила електричка, пролітаючи повз осінні, вже зачеплені жовтизною гаї, що порідшали. Жінки на сусідніх лавках звично тлумачили про курси аміназину та інсуліновий шок, синдроми, симптоми, терапію розгальмовуючу й терапію заспокійливу.

— Треба навчитися стримуватися, — вперто твердив Кеша. — Громадське життя вимагає ввічливості. Тільки дикун-одинак вирішував усі суперечки зубами й кулаками. Жителі багатолюдних поселень навчилися тримати руки на прив’язі, без цього жити поряд не можна. Душу відводили тільки лайкою. Люди ж культурні навчилися тримати язик на прив’язі, взагалі не лаятися — без цього справи обговорювати не можна. Бачите, як іде історія: чим тісніше спілкування, тим більше потрібно стриманості. Людина майбутнього має й думки свої виховати, нікого не ображати навіть подумки. За це їй дістанеться перевага колективного думання, обміну спогадами, враженнями, переживаннями, інтуїтивним досвідом. Сміття люди викинуть з голови, мозок триматимуть в охайності. Без цього не можна запрошувати чужого до своїх думок.

— Але це неможливо, це втомлює, нарешті, — заперечувала Юля. — Дивіться, яскравий приклад: Леонід Данилович, культурна людина, й то зірвався. Взагалі не можна зі своєї голови влаштовувати прохідний двір. Я хочу мати власний куточок, особистий.

— Будь ласка, у вас на дачі своя кімната, але гостей же ви запрошуєте в неї. Чим ви дорожите — можливістю лаятися подумки, уявляти непристойне? Наведіть охайність, зробіть прибирання мозку.

— Я думаю, ніхто не може погодитися. Немає таких охайних мізків.

— У людей майбутнього мають бути. Треба готуватися до того. Треба звикати.

— А ви дозволите оглянути свою голову?

— Дозволю.

— Зараз? Прямо зараз? — Юля потягнула руку до клямки вікентора.

І раптом Кеша злякався.

— Ні, зараз не треба. Будь ласка, Юлю, зараз не треба. Я не готовий. Дійсно треба провести прибирання. Дайте строк, я сам скажу коли…

Після цієї поїздки Кеша зник надовго. Минув тиждень, другий почався й закінчився, а він не з’являвся. У перші дні Юля відривала листок календаря, переможно посміхаючись: «Ось нелегко, виявляється, прибрати свою голову дочиста. Обіцяти-то обіцяв, але спробуй протри кожну звивину». Сміялася, але все ж доброзичливо. Думала: «Приємний хлопець цей Кеша. Упертий дивак, але приємний. У кожного свій затії, у нього — вселяють повагу. Мабуть, людині, що вміє жити з відкритою головою, можна й вікентор вручити. Можна… але ось і в Кеші не виходить. Щось приховує він усе ж, чогось соромиться…»

Потім Юля перестала сміятися, чекала з нетерпінням, навіть турбувалася. Себе ж вона вмовляла, що турбується. Чому зник надовго? Чи тільки через сором? А може, сталося що, лежить хворий, потребує допомоги, а вона не відвідує його через дурний гонор… Смішно! Не треба мучити людину, вона сама зобов’язана припинити це дурне випробування: взяти Кешину адресу на службі або в Мосміськдовідці, піти або зателефонувати…

І тут Кеша сам подзвонив у гуртожиток.

— Здається, я готовий до заліку, — сказав він. — Призначайте час.

Юля мало не брязнула: «Хоч зараз!» Вчасно втрималася.

— У неділю я буду на дачі, — сказала вона. — Чекатиму з ранку.

Всю суботу вона прибирала, мила підлогу, випрала скатертини, квіти розставила на столах. І в лабораторії прибрала, виписки розклала по порядку. Подумки сказала собі: «Якщо витримає іспит покажу йому… дещо».

З ранку сіла біля вікна з книжкою. Просиділа півгодини, потім помітила, що тримає догори ногами. День був прозорий, ясності нескаламученої. Пронизливо-жовте листя падало з тихим лепетом, павутинка блищала на сонці. З кутового вікна Юля бачила доріжку, що веде до вокзалу, де перехожі з’являлися зграйками. Після кожного поїзда — зграйка, хоч годинник перевіряй. Ці з поїзда 9.27, ці — з 9.44, ці — з 9.59…

18